czwartek, 28 grudnia 2017

Afryka: Republika Południowej Afryki i Trasa Ogrodów

Czas podróży: 29 dni
Przebyty dystans: 9713 km

Pierwsza oficjalna pocztówka z RPA, co oznacza nowy kraj w mojej kolekcji.

Na kartce widok na miasto George leżące u podnóża gór Outeniquaberge. Mieszka w nim ponad 150 tysięcy osób. Leży w samym sercu Garden Route, czyli Trasy Ogrodów widocznej na pozostałych zdjęciach. Trasa Ogrodów to przepiękny i bardzo malowniczy odcinek na południowo wschodnim wybrzeżu kraju.




Tył kartki zdobią dwa znaczki. Pierwszy z nich pochodzi z serii "Rzemiosło", która liczy 16 znaczków. Wydano ją 27 października 2010 r.
Przedstawia ptaka wykonanego z koralików.



Drugi pochodzi z przepięknego bloczku "Życie morskie - meduzy południowej Afryki". Wydany został 12 sierpnia 2015 r. 
Na znaczku pokazano meduzę świecącą (Pelagia noctiluca).




czwartek, 21 grudnia 2017

Europa: Rosja botanicznie

Czas podróży: 18 dni
Przebyty dystans: 1205 km

Rosyjska kartka z przepiękną reprodukcją grafiki botanicznej z 1886 r. przedstawiającej jabłoń domową Malus domestica.



Znaczek z 27 marca 2017 r. wydany z okazji zgromadzenia członków Wspólnoty Niepodległych Państw.


środa, 20 grudnia 2017

Europa: Rosja - jezioro Kucherla

Czas podróży: 19 dni
Przebyty dystans: 1490 km

Kolejna rosyjska kartka. I jeszcze nie ostatnia - portal nadrabia zaległości w wysyłaniu mi kartek z tego kraju. Jednak są bardzo ładne, więc nie narzekam. :)

Dziś miejsce z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwsze, które dostałem z tego kraju. 

Jezioro Kucherla z gór Ałtaj. Cechą charakterystyczną tego jeziora jest turkusowa barwa wody bardzo rzadko spotykana wśród zbiorników wodnych Rosji. 


Znaczki są trzy. Pierwszy z nich przedstawiający postaci z "Księgi dżungli" naklejony był na kartce. Wydany został 3 grudnia 2012 r. jako część czteroznaczkowej serii "Kreskówki".


Pozostałe znaczki znajdowały się na kopercie. Znaczek z serii "Kremle" był już opisywany, więc nie będę zanudzał. Pozostałe dwa to:

- z prawej strony znaczek przedstawiający Półwysep Krymski wydany 19 czerwca 2014 r.
- z lewej natomiast wydany 26 sierpnia 2014 r. znaczek z serii dwóch znaczków "Marynarka rosyjska".


wtorek, 19 grudnia 2017

Europa: Rosja z białym misiem

Czas podróży: 17 dni
Przebyty dystans: 1958 km

Rosyjska pocztówka przedstawiająca białego niedźwiedzia polarnego. Pocztówka pochodzi z Moskiewkiego ZOO, które wg nadawcy jest najstarszym, największym i najlepszym Zoo w Rosji. Założono je w 1864 roku, a zajmuje powierzchnię ponad 20 hektarów. Obecnie w kolekcji ZOO znajduje się ponad 6000 zwierząt.


Znaczki z serii kremlowskiej z 1 października 2009 r. już znajdowałem na swoich kartkach. Tym razem dwa z tej serii pojawiają się po raz pierwszy. Są to znaczki o nominałach 4.00 i 6.00


poniedziałek, 18 grudnia 2017

Europa: Rosja z Kiwaczkiem

Czas podróży: 22 dni
Przebyty dystans: 1250 km

Kiwaczek lub oryginalnie Czeburaszka to zwierzątko z opowiadań Eduarda Uspienskiego, które zostało bohaterem cyklu radzieckich animowanych filmów lalkowych. Pierwszy film z jego udziałem powstał w 1966 r.



Znaczki pochodzą z dużej piętnastoznaczkowej serii przedstawiającej zwierzęta. Wydano ją 29 sierpnia 2008 r.


piątek, 15 grudnia 2017

Europa: Niemcy - miejsce z listy UNESCO

Czas podróży: 3 dni
Przebyty dystans: 381 km

Pocztówka z Niemiec przedstawiająca kościół w Quedlinburg. Jest to miasto nad rzeką Bode położone niedaleko gór Harzu. Miasto założono w 922 r.

W mieście tym znajdują się: kolegiata, zamek i stare miasto, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1994 r.

Pocztówka przedstawia kolegiatę św. Serwacego. Położona jest tuż przy zamku wybudowanym w średniowieczu przez Henryka I Ptasznika.


Znaczki na pocztówce są dwa. Jeden z nich już opisywałem i jest dość często pojawiającym się znaczkiem. Drugi natomiast wydano 2 stycznia 2017 r. Pochodzi z dwuznaczkowej serii "Skarby niemieckich muzeów - malarstwo". Przedstawia obraz Jana Vermeera "Dziewczyna z kieliszkiem wina".


czwartek, 14 grudnia 2017

Europa: Ukraina - sukulenty

Czas podróży: 14 dni
Przebyty dystans: 1351 km

Kolejna kartka maksimum, tym razem z Ukrainy. Ponownie tematyka roślinna, ale tym razem kaktusy. Kartka przedstawia kaktusa z rodzaju Gymnocalycium, rodzaju, który bardzo lubię i którego kilkunastu przedstawicieli mam w swojej kolekcji roślinnej.

Roślina z pocztówki to Gymnocalycium anisitsii. Roślina ta naturalnie występuje w Paragwaju.


Przód kartki pięknie zdobi pasujący tematycznie znaczek przedstawiający tą samą roślinę co kartka. Tuż obok niego piękny ozdobny stempel. Znaczek pochodzi z serii "Flora - kaktusy" składającej się z czterech znaczków wydanej 15 sierpnia 2014 r.


Tył karty, jeśli chodzi o znaczki wygląda równie imponująco. 

Pierwszy rzuca się w oczy bloczek, ponieważ jego wielkość robi wrażenie. Wydano go w tym roku, a dokładniej 29 lipca 2017 r. z okazji 200 rocznicy urodzin Ivana Aivazovsky'ego.



Kolejne dwa piękne znaczki o tematyce roślinnej przedstawiają Chelidonium majus oraz Cichorium intybus, czyli glistnik jaskółcze ziele oraz cykorię podróżnik. Znaczki wydano 18 sierpnia 2017 r. w serii "Flora - rośliny lecznicze". Seria składa się z czterech znaczków.


Ostatni ze znaczków trzyma nadal tematykę roślinną i przedstawia liść oraz owoc kasztanowca. Wydany został 3 lutego 2012 r. jako część 4 znaczkowej serii "Flora - drzewa". 


Europa: Niemcy - zabytkowy Kościół

Czas podróży: 9 dni
Przebyty dystans: 652 km

Ponownie pocztówka z Niemiec. Tym razem kartka przedstawiająca Kościół w Wies. Jest to Kościół zbudowany specjalnie dla pielgrzymów, którzy podróżują do niego zobaczyć figurę czyniącą cuda. Figura przedstawia biczowanego Jezusa. Uznana została za cudowną, gdy jedna z chłopek zauważyła na figurze krew i łzy. Było to w 1738 r. Kościół wybudowano by sprostać ilości pielgrzymów, którzy zaczęli przyjeżdżać by zobaczyć figurę.

Kościół w Wies wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykładkreatywności ludzkiej. Uznano go za wyjątkowy obiekt, który przypomina o minionej tradycji kulturowej.


Znaczek pojawia się po raz drugi na kartce z Niemiec. Wcześniej opisałem go w tym poście.


środa, 13 grudnia 2017

Europa: Niemcy - Mönchengladbach

Czas podróży: 13 dni
Przebyty dystans: 615 km

Były Stany Zjednoczone to teraz kolej na inny popularny w postcrossingu kraj - Niemcy. Mam jednak trochę szczęścia, ponieważ mimo iż są to popularne kraje to pocztówki nie należą do najbrzydszych.
Tym razem kartkę dostałem z Mönchengladbach. Jest to miasto leżące w Nadrenii Północnej - Westfalii. Powstanie miasta zaczęło się od założenia opactwa przez biskupa Kolonii.

Pocztówka to multiview, na którym widzimy:
- opactwo
- zabytkową wieżę ciśnień
- muzeum Abteiberg
- kościół
- Kaiser - Friedrich - Halle


Z tyłu oczywiście znaczek. Tym razem z 13 kwietnia 2017 r. Widnieje na nim Opel Manta A.


Ameryka Północna: USA i koperta pełna niespodzianek

Czas podróży: 8 dni
Przebyty dystans: 6827 km

Pocztówka, czy też trzy pocztówki w kopercie. Jedna z tych przesyłek, które wywołują szeroki uśmiech na twarzy, ponieważ poza pocztówkami wewnątrz koperty były znaczki. Będzie więc nieco dłuższy post niż zwykle :)

Zaczną od kartki głównej z wiadomością. Przedstawia ona Cuyahoga Valley National Park. Jest to Park Narodowy położony w stanie Ohio. Utworzono go w 2000 r. i nadano mu nazwę od płynącej tam rzeki Cuyahoga. Jest to jedyny park narodowy w stanie Ohio.

Słowo "cuyahoga" w języku mohawk znaczy "krzywa rzeka".



Druga pocztówka przedstawia kamień - pomnik z Bedford w Ohio poświęcony malarzowi Archibaldowi M. Willard'owi, który namalował obraz znany jako "Spirit of '76". Archibald Willard urodził się w Bedford 22 sierpnia 1836 r.

Kartkę tą mogę zaliczyć do vintage'owych, ponieważ krótka wiadomość od nadawcy mówi iż ta kartka nie ma zbyt dużego wzięcia, ponieważ bedfrodzkie towarzystwo historyczne wydało ją w 1962 r. i sprzedaje do dziś.



Ostatnia pocztówka jest czysta i chyba najstarsza z całego zestawu. Chyba, ponieważ nie znalazłem dokładnej daty druku, a jedyna rzecz jakiej udało mi się dowiedzieć to taka, że wydawnictwo, które ja wydrukowało działało na początku dwudziestego wieku - do roku 1940.

Pocztówka przedstawia pomnik generała George'a G. Meade, który był zwycięskim dowódcą podczas bitwy pod Gettysburgiem w czasie wojny secesyjnej. Pomnik postawił Stan Pennsylvania.


Przechodzę więc do kolejnej obszernej części - znaczki.

Zacznę od tych z koperty.



Po kolei od lewej strony:
- wydany 7 marca 2008 r. samoprzylepny znaczek, którego tematem jest amerykańskie wzornictwo i przedstawia lampę od Tiffany'ego.
- tematyka farmaceutyczna. Znaczek z 10 listopada 1972 r.
- znaczek przedstawiający San Juan w Puerto Rico. Wydano go 12 września 1971 r.
- znaczek z bloczku poświęconego 12 najwybitniejszym projektantom przemysłowym. Wydano je 29 czerwca 2011 r.  Ten znaczek poświęcono Gilbertowi Rohde.
- znaczek przedstawiający Carlosa Gardel pochodzi z serii "Legendy muzyki latynoskiej". Jest samoprzylepny. Serię 5 znaczków wydano 16 marca 2011 r.




- temat: fotografia. Znaczek wydano 26 czerwca 1978 r.
- honorowe krwiodawstwo. Data wydania 12 marca 1971 r.
- dziecięcy znaczek wydany 15 grudnia 1956 r.


- parka z 2 sierpnia 1971 r. Wydano je pod hasłem "Stany Zjednoczone w kosmosie - dekada osiągnięć"





- znaczek wydany 20 kwietnia 1950 r. z okazji 150 lecia stolicy narodowej. Pochodzi z serii składającej się z czterech znaczków.
- znaczek honorujący konstruktorów kolei w Ameryce wydany 29 kwietnia 1950 r. Dodatkowo posiadający dziurkowanie układające się w litery PRR.
- wydany z okazji 100 rocznicy państwowości Wisconsin w dniu 29 maja 1948 r.



- dwa powyższe znaczki pochodzą z serii obejmującej 5 znaczków. Wydano ją pod hasłem "Znani amerykanie - pisarze" w roku 1940.




- znaczek z jaskółkami pochodzi z olbrzymiej serii, bo składającej się z 50 znaczków przedstawiających północnoamerykańskie dzikie zwierzęta. Wydano ją 13 czerwca 1987 r.
- jeden z czterech znaczków przedstawiających sporty konne. Wydany 1 maja 1993 r.
- wydany 1 października 1995 r. znaczek pochodzi z bloczku poświęconego postaciom komiksowym. Obejmuje on 20 znaczków.






- "Chrześcijaństwo - Madonna z dzieciątkiem". Znaczek samoprzylepny wydany 14 października 2004 r.
- poczta lotnicza i znaczek przedstawiający braci Wright. Wydany został 17 grudnia 1949 r.
- znaczek pod hasłem "Wheels of freedom" wydano 15 października 1960 r.

wtorek, 12 grudnia 2017

Ameryka Północna: USA - mapa z nowym stanem

Czas podróży: 16 dni
Przebyty dystans: 7194 km

Kartka - mapa ze Stanów Zjednoczonych. Mapa stanu Minnesota uzupełnia jednocześnie listę stanów, z których otrzymałem kartki.

Stan Minnesota - kraina 10 tysięcy jezior, co tłumaczy też nazwę z pocztówki - krainy błękitnych wód. Nazwa stanu pochodzi od słowa indian Dakota "mnisota", które oznacza "wodę, w której przegląda się niebo".


Z tyłu trzy znaczki.
Dwa pierwsze z lewej strony to połowa czteroznaczkowej serii wydanej 25 czerwca 1999 r. pokazującej sporty ekstremalne.
Znaczek z prawej strony wydano 12 sierpnia 2015 r. Pokazuje on "Ikonę muzyki - Elvisa Presleya"



środa, 6 grudnia 2017

Ameryka Północna: USA - kulinarnie

Czas podróży: 9 dni
Przebyty dystans: 6634 km

Pocztówka ze Stanów Zjednoczonych Ameryki z zakresu tematyki kulinarnej. Krótko mówiąc - kartka z przepisem. 

Jest to przepis na Shoo - fly Pie. Jest to ciasto z melasy, które wprowadzili zamieszkujący Pensylwanię emigranci z Niemiec (lub jak nazywa się ich w Stanach - Pennsylvania Dutch) w roku 1880r. Ciasto to jedzono na śniadanie wraz z mocną kawą.



Okrągły znaczek nieco zniszczony, ponieważ naklejono go nieco poza kartką. Przedstawia sukulenta z rodzaju Echeveria. Wydano go w 28 kwietnia 2017 r.


Europa: Czechy - stolica kraju

Czas podróży: 10 dni
Przebyty dystans: 341 km

Kolejna pocztówka z Czech. Mam chyba szczęście do tego kraju :)

Tym razem kartka przedstawiająca stolicę kraju - Pragę, a dokładniej most Karola.

Most ten ma długość 519 m i łączy dwa brzegi Wełtawy. Ozdabia go 30 posągów przedstawiających świętych.



Znaczek wydano 2 września 2015 r.  Przedstawia on ideę postcrossingu.



Europa: Czechy - Brno po rak kolejny

Czas podróży: 8 dni
Przebyty dystans: 455 km

Ostatnio mam szczęście do kartek z Czech. Ale nie zrozumcie mnie źle - nie narzekam. :)
Kartki są ładne, a dzisiejsza ma nawet piękne znaczki. Zacznę jednak jak zawsze od samej pocztówki.

Przedstawia stare zdjęcie Brna z widokiem na jego centrum, a dokładniej na Zelny trh. Jak widać rynek zastawiony bywał straganami i to się nie zmieniło do dziś. Nadal można tam ujrzeć mnóstwo stoisk z warzywami, owocami i innymi rolnymi płodami.


Znaczki:
- zacznę od kwiatów. Niebieski przedstawiający sasankę wydano w roku 2010, a dokładniej 29 września. Natomiast znaczek z chryzantemą  ukazał się rok później - 27 maja 2017 r. Motyw kwiatów, podobnie jak na znaczkach niemieckich, pojawia się co jakiś czas i przedstawia za każdym razem inną roślinę.
- znaczek przedstawiający papiernie w Velke Losiny wydano 28 maja 2014 r. Na znaczku przedstawiono budynek papierni, a na zawieszce grafikę przedstawiającą bramę wejściową.
- znaczek z pociągiem wydano 6 maja 2015 r. z okazji 130 rocznicy kolei Mołdawia - Saksonia. Znaczek z zawieszką przedstawiającą most kolejowy.